آرشیو
یکشنبه 3 اردیبهشت 1385
حجاب از نوع ایرانی

مسئله برخورد با بی حجابی یا به معنای کلمه، بد حجابی، چند روزی است که نقل محافل شده است. اعلام اجرای این طرح از سوی نیروی انتظامی، واکنش های گوناگونی از سوی اقشار مختلف جامعه را به دنبال داشته است. در همچین مواقعی همیشه واکنش منفی، نمود بیشتری دارد!

"گشتهای ارشاد" نام ماموران زن ویژه پلیس است که برای این کار اختصاص یافته اند. از صحبتهای سردار طلایی، فرمانده نیروی انتظامی، اینطور به نظر می آید که پلیس قصد جدی در اجرای این طرح دارد. جزئیات را خودتان بخوانید، لازم نیست همه نگران بشوند! سیاست های نیروی انتظامی در این مورد قابل تحسین است، اما مشروط بر اینکه چیزی که اجرا می شود با چیزی که در حرف گفته می شود تفاوت نداشته باشد.

 در جایی از این مصاحبه سردار طلایی گفته: "پلیس با مساله حجاب کاری ندارد و حرف‌های انتشار یافته در یکی از سایت‌های خبری که به من نسبت داده شده را تکذیب می‌کنم؛ چرا که به حرف‌های من دست برده شد و من تنها اشاره‌ای به موارد اخیر کشف حجاب و استفاده از شلوارهایی کردم که برهنگی پاها را نشان می‌دهد ".

اما با این حال چیزی که واضح است این است که هنوز ماهیت این تصمیم برای عموم روشن نشده است. امیدوارم تجربه دهه هفتاد و برخورد های آنچنانی برخی جریانهای فکری با مردم دوباره به جامعه برنگردد که تنها نتیجه اش ایجاد تنش در جامعه است.

 

در مقابل صحبتهای دکتر هاجر تحریری فقط می توانم بگویم حرف حساب جواب ندارد. هیچ چیز به اندازه فرهنگ سازی و تقویت کانونهای تفکر در جامعه، نمی تواند پیشرفت یک جامعه را تسریع بخشد و دانشگاه به عنوان یکی از مهمترین این کانون ها اهمیت ویژه ای دارد. دانشجو همیشه در مرکز توجه بوده و خواهد بود. هر اتفاقی و هر تحولی در دانشجویان، مثل یک بیماری مسری به همه جامعه سرایت می کند. گلد کوئیست، یکی از این تجربیات بود که از دانشجویان شروع شد و همه گیر شد. در مورد لباس و مد نیز همینطور است.

 

فکر! مسئله ای که دولت آمریکا به عنوان دشمن شماره یک ایران بودجه مادی و غیر مادی ویژه ای را به آن اختصاص داده است. به نقل از یکی از فعالان سیاسی، دولت آمریکا در سال جدید، بودجه هفتاد میلیون دلاری را برای حمایت از کانال های ماهواره ای فارسی زبان برای تبلیغ علیه حکومت فعلی ایران تصویب کرده است. حالا صحت و سقم این رقم را نمی دانم، اما قطعا بودجه ای و یا حداقل تلاشی در کار است!

 

حرفها و جزئیات زیادی برای گفتن داشتم، اما ترجیح دادم به همین مقدار کفایت کنم! در هر حال، این اتفاق اگر چه تصمیمش مدتها قبل گرفته شده بود، اما در دولت جدید در حال اجرا است و به پای این دولت نوشته می شود. امیدوارم این داستان طولانی حجاب در کشور ما مطابق با رای اکثریت باشد و  پایان خوشی داشته باشد، اگر داشته باشد...


تعداد بازدیدکنندگان : 316813


BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

دوستان