X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
آرشیو
یکشنبه 1 مرداد 1385
جشن نوروز صیاد

پیش در آمد

یک ایران داریم و یک هرمزگان، یک هرمزگان داریم و یک جزیره قشم و یک جزیره قشم داریم و مردم خونگرم و مهربانش که هیچ کجای دنیا مثال آنان یافت نمی شود. اگر باور ندارید بیایید از نزدیک بینید! این دیار گرم و شرجی، مردمی دارد از جنس همان شرجی و گرما، و این مردم هم آداب و سننی دارند باز هم درخور همین شرجی، همین گرما و همین دریا. در عین سادگی مرموز هستند و پر از رمز و راز، پر از حرف.

القصه! زندگی مردم هرمزگان، و به خصوص جزیره نشینان، به طرز عجیبی با شادی عجین شده است، با ریتم، با ساز و با دهل، با رقص. به طوری که حتی در مراسم عزاداریشان نیز رد پای ریتم و هارمونی و رقص دیده می شود. از مراسم عصوا و رزیف خوانی پیش از این برایتان گفته بودم، حال می خواهم از "نوروز صیاد" بگویم، یکی از دیگر از زوایای زندگی این مردم، که شاید صدایش تا اخبار شبانگاهی بیشتر نرسد، اما رگ و ریشه اش خیلی بیشتر از این حرفهاست!

در آمد

اول مرداد هر سال «نوروز صیاد» نام دارد و این روز آغاز فصل گرماست. یعنی یک سال صیادی چرخیده و فصل صید تمام شده است. نوروز صیاد از مراسم آیینی و زیبای ساحل نشینان قشم است که هر سال در یکی از مناطق صیادی جزیره قشم برگزار می‌‏شود. در این روز روستانشینان جزیره نباید، هیچ نوع ماهی یا غذای دریایی دیگر صید کرده و یا بخورند. زیرا معتقدند که در نوروز صیاد، ماهیان در دریا آزادند تا نسل خود را پربار کنند. آنها لباس‌‏های کهنه را به آب انداخته و لباس‌‏های رنگی می‌‏پوشند و درهای خانه هایشان و تنه درختان را با رنگ قرمز تزیین می‌‏کنند و دعای نوروز می‌‏خوانند. این مراسم گرچه از نسل های گذشته تا امروز به یادگار مانده اما آنقدر محدود شده که باید برای حفظ و احیای این سنت زیبا چاره ای اندیشیده شود.

صبح زود، همه زنهای روستایی که مراسم در آنجا انجام می شود، به دریا می روند و بعد از آب تنی سریع به خانه می روند تا غذا درست کنند و جای خود را به مردان و بچه ها و جوانان می دهند. دیدنی است! خیلی دیدنی است! هزار تا بچه فسقلی و قد و نیم قد که ساحل دریا را تصرف کرده اند و با شادی و خوشحالی مشغول بازی و شنا هستند! بعد از آن مردم با غذایی که درست کرده اند راهی جزیره بکر و زیبای هنگام می شوند تا ساعتی را به تفریح در کنار خانواده بگذرانند، چیزی شبیه به سیزده به در خودمان! راستی، نوروز صیاد امسال در روستای صلخ انجام شد.

بچه های صلخ

پایان...

نوروز صیادان ما هم تمام شد. خیلی از مراسم و آیین ها هستند که به دست فراموشی سپرده شده اند و این مراسم هم سال به سال کمرنگ تر می شود. امیدوارم با حمایت های مدیریت منطقه آزاد و مسئولین، نمایشگاه های تخصصی و فعالیت های فرهنگی زیادی که همزمان با این مراسم صورت می گیرد ادامه و افزایش یافته تا از سویی این مراسم و مراسم مشابه با قوت و رنگ و بوی بیشتری اجرا شده و همچنین از سویی جاذبه های توریستی زیادی فراهم شود.

جشن نوروز صیاد در روزنامه شرق

جشن نوروز صیاد در روزنامه همشهری


تعداد بازدیدکنندگان : 316848


BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

دوستان